Kilka ciekawostek na temat pracy w Niemczech


praca za granica

Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, iż dla wielu Polaków praca za granicą stała się szansą na podreperowanie domowego budżetu oraz zapewnienie sobie i rodzinie lepszego jutra. Nie dziwi zatem fakt, iż oferty pracy za granicą – i to zarówno stałej, jak i sezonowej – cieszą się ogromnym zainteresowaniem. I chociaż drzwi całej Unii Europejskiej stoją przed Polakami otworem, to jednak są takie kraje, które cieszą się największym zainteresowaniem. Jednym z nich są Niemcy, których popularność wynika przede wszystkim z bliskości oraz stosunkowo wysokich zarobków. Dlatego też Polacy w Niemczech stanowią silną grupę narodową i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miałoby to ulec zmianie. Jednak poszukując pracy u zachodnich sąsiadów warto pamiętać o tym, iż ich rynek pracy posiada kilka specyficznych cech. Oto kilka ciekawostek.

 

Urzędy pracy

Na terenie Niemiec znajduje się ponad 800 urzędów pracy (zwanych Arbeitsämter), z których mogą korzystać wszyscy obywatele Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, iż każdy Polak wyjeżdżający do Niemiec może udać się do takiego urzędu i przejrzeć dostępne oferty pracy. Co ważne – wgląd do tych ofert jest zupełnie bezpłatny. Dodatkowo warte podkreślenia jest to, iż niemieckie urzędy pracy dysponują specjalnymi jednostkami organizacyjnymi, które są przeznaczone dla cudzoziemców poszukujących zatrudnienia na terenie Niemiec.

 

Praca za granica bez znajomości języka

Nie ulega wątpliwości, iż znajomość języka obcego (w tym przypadku niemieckiego) w znaczący sposób ułatwia znalezienie i utrzymanie pracy. Jednak – co warte podkreślenia – jego nieznajomość nie wyklucza otrzymania zatrudnienia. Wiele ofert pracy za granicą dotyczy rolnictwa, przemysłu, gastronomii i innych prac fizycznych – czyli takich zajęć, które można wykonywać bez konieczności posługiwania się językiem niemieckim. Poza tym coraz więcej Polaków otwiera na terenie Niemiec własne firmy, co także stanowi szansę zatrudnienia dla naszych rodakom.

 

Rynek pracy w Niemczech

Rynek pracy w Niemczech jest bardzo zróżnicowany – i warto o tym pamiętać podczas poszukiwania zatrudnienia. Przede wszystkim warte podkreślenia jest to, iż stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów jest stosunkowo niewielka – już od kilku lat nie przekracza 7%. Najbardziej poszukiwani specjaliści to przede wszystkim pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, informatycy, kierowcy, inżynierowie oraz technicy. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni też mieć hydraulicy, elektrycy, mechanicy oraz budowlańcy. Generalnie pracy w Niemczech nie brakuje – kto chce pracować, na pewno znajdzie zatrudnienie. Co ważne – większość statystyk wskazuje, iż lepszym rejonem do szukania zatrudnienia są Niemcy Zachodnie (i to zarówno ze względu na dostępność ofert, jak i na warunki finansowe).

Praca za granicą to jedna z najczęściej rozważanych opcji. I trudno się temu dziwić, gdyż zarobki w Europie Zachodniej są na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce. Jednak zanim nastąpi decyzja o emigracji zarobkowej, to warto zapoznać się z danym rynkiem pracy, co znacznie ułatwi poszukiwanie zatrudnienia i odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
2
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Kilka ciekawostek na temat pracy w Niemczech

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format