Słońce- Najważniejsze źródło energii


slonce showknow

Choć Słońce jest centralną gwiazdą i najważniejszym źródłem energii w Układzie Słonecznym, wciąż niewiele o nim wiemy. Na Słońcu, jak i w całym kosmosie zachodzą procesy, które dla ludzi wciąż owiane są tajemnicą.

 

Słońce- Skład chemiczny i temperatura

 

Wydawać by się mogło, że Słońce składa się z pierwiastków chemicznych, o których właściwościach wciąż niewiele wiemy. Tymczasem ta gwiazda składa się głównie z wodoru (72%) i helu (26%). Pozostałe składniki, które tworzą centralną gwiazdę Układu Słonecznego, to pierwiastki ciężkie, takie jak tlen, neon czy żelazo. Na powierzchni Słońca panuje niezwykle wysoka temperatura, sięgająca 5500 stopni Celsjusza, podczas gdy w jego jądrze może ona przekroczyć nawet 15 milionów stopni.

 

Wschód i zachód Słońca

 

Każdy wie, że zachód i wschód Słońca odbywają się w różnych godzinach, w zależności od położenia geograficznego. Tak naprawdę Słońce nigdy nie zachodzi, a jedynie przesuwa się, oświetlając różne partie naszej planety. To, co określamy jako zachód słońca, jest tak naprawdę momentem w którym gwiazda przesuwa się za linię horyzontu – i na odwrót, wschód słońca następuje wtedy, kiedy wysuwa się ono zza horyzontu. Czas, w jakim Słońce oświetla Ziemię, jest ściśle zależny od kąta padania promieni słonecznych, a więc położenia zarówno naszej planety, jak i centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Na przestrzeni całego roku stale się one zmieniają, czemu zawdzięczamy zjawisko występowania pór roku.

Poznaj najstarsze drzewo w Polsce

 

Zaćmienie Słońca

 

Zaćmienie słońca jest zjawiskiem, które stale nas zaskakuje. Zachodzi ono wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią, całkowicie lub częściowo odcinając dopływ promieni słonecznych. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, a nawet kiedy zdarzy mu się wystąpić, można je zaobserwować wyłącznie z jednego miejsca na globie. Całkowite zaćmienie zdarza się jeszcze rzadziej. Znacznie częściej można zaobserwować zaćmienie częściowe, ze względu na to, że eliptyczna orbita Księżyca pozwala mu zakryć Słońce całkowicie tylko wtedy, gdy znajduje się on w określonej odległości od Ziemi.

W starożytności zjawisko zaćmienia słońca kojarzyło się z nieszczęściem i złymi omenami. Osoby bez wiedzy astronomicznej zazwyczaj przypisywały je siłom nadprzyrodzonym, jako że całkowite zaćmienie słońca budziło powszechny lęk. Jednak pomimo tego, że w zamierzchłych czasach astronomia była bardzo słabo rozwinięta, całkiem możliwe jest, że starożytni naukowcy potrafili dokładnie przewidzieć czas zaćmienia. Podobno nawet egipscy kapłani byli w stanie z dużą dokładnością określić moment, w którym nadejdzie całkowite zaćmienie słońca.

 

Czy wiesz że, największy ssak w Polsce to Żubr

Wygaśnięcie Słońca

Słońce, jak każda gwiazda, świeci jedynie przez wyznaczony okres czasu. Mówi się, że jest to czas od 10 do 20 miliardów lat. Oznacza to, że energia słoneczna z dnia na dzień stale się wyczerpuje. Ze względu na to już za 5 do 15 miliardów lat centralna gwiazda Układu Słonecznego może zgasnąć, pozbawiając wszystkie planety, w tym również Ziemię, źródła zasilania. To jednak nie wszystko. Kiedy reakcje chemiczne w jądrze gwiazdy ustaną, jej zewnętrzne warstwy zaczną się rozszerzać, niszcząc przy tym orbity trzech najbliższych planet: Merkurego, Wenus i Ziemi. Oznacza to, że wygaśnięcie Słońca najprawdopodobniej będzie oznaczać również koniec naszej planety.

 

Eksplozje na Słońcu

 

Na powierzchni Słońca stale dochodzi do potężnych eksplozji, z których efekty tych największych mogą być zaobserwowane nawet na Ziemi. Są one efektem procesów chemicznych, które zachodzą w jądrze gwiazdy. Naukowcy szacują, że skutki wybuchów słonecznych dotknęły Ziemię przynajmniej kilka razy w ciągu ostatnich 2000 lat. Największy wybuch wystąpił rzekomo w 774 roku, a najpóźniej w 1989 roku, kiedy to burza słoneczna wywołała aż 12-godzinną awarię prądu w całym stanie Quebec w Kanadzie. Zdarzenie to określane jest dziś jako “Quebec Blackout”. Negatywne skutki eksplozji na Słońcu to jednak nie tylko awarie prądu. Skutki wybuchów mogą powodować poważne zmiany w rolnictwie, klimacie na Ziemi czy nawet znacząco zwiększyć zachorowalność na raka skóry.

 

Zobacz także: Pierwszy lot samolotem

 


Ciekawostki- Poznaj Nieznane


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
1
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Słońce- Najważniejsze źródło energii

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format