Kaplica Czaszek w Czermnej- Poznaj koniecznie!


kaplica czaszek

Ziemia Kłodzka – w tym Kudowa Zdrój – to miejsce bogate w atrakcje turystyczne, które mogą być odwiedzane przez niemal przez cały rok. Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc tego zakątka Polski jest Kaplica Czaszek, która mieści się w dzielnicy Czermna. Miejsce to zachwyca i wzrusza – i dlatego jest tak chętnie odwiedzane przez polskich i zagranicznych gości.

 

Historia Kaplicy Czaszek

Budowa Kaplicy Czaszek w Czermnej rozpoczęła się w 1776 roku i trwała przez kilkanaście kolejnych lat. Jej inicjatorem i twórcą był proboszcz ówczesnej parafii – ksiądz Wacław Tomaszek. Podstawowym impulsem do postawienia budowli były ludzkie kości odnalezione przez księdza niedaleko kościelnej dzwonnicy. Ich historia była bardzo zróżnicowana – znalezione szczątki pochodziły nie tylko z okresów wojen (między innymi trzydziestoletniej czy prusko – austriackiej), ale także z czasów epidemii cholery, które dziesiątkowały te tereny w XVII i XVIII wieku. To wydarzenie wywarło na proboszczu tak duże wrażenie, iż postanowił on uczcić ofiary i postawić im swego rodzaju pomnik. Znalezione kości zostały oczyszczone, wybielone i przeniesione do kaplicy. We wszystkich pracach proboszczowi pomagali kościelny i grabarz, a sam ksiądz jeszcze przez wiele lat wykopywał szczątki z pobliskich okolic i umieszczał je w wybudowanej budowli. W ten sposób – dzięki jego wieloletniej działalności – powstało coś niezwykłego, a sama Kaplica Czaszek Kudowa Zdrój stała się symbolem kruchości i przemijalności człowieka, który nie jest w stanie wygrać ze swoim przeznaczeniem.

 

Kaplica Czaszek- Dziś

Kaplica Czaszek w Czermnej to budowla unikatowa – drugiej takiej nie ma w całej Polsce. Jej sufit i ściany składają się z kilku tysięcy czaszek. Natomiast pod podłogą kaplicy umieszczone są kolejne ludzkie szczątki, których ilość szacuje na się na około 20 – 30 tysięcy sztuk. Sama kaplica jest budową dosyć skromną – niewielką i wyposażoną w prosty ołtarz z krucyfiksem, na którym leżą niektóre egzemplarze czaszek. Niesamowite wrażenie robią dwa wyrzeźbione anioły, które – umieszczone pomiędzy specyficznymi eksponatami – przypominają, iż nic nie jest dane na zawsze. Natomiast przy wejściu stoi pomnik poświęcony wszystkim ofiarom wojen.

 

Kaplica Czaszek w Czermnej jest miejscem niezwykłym, w którym spotkały się szczątki dawnych przyjaciół i wrogów. Tutaj wszyscy stają się równi. A wyrazem szacunku dla tego miejsca jest coroczna msza odprawiana w nocy z 14 na 15 sierpnia, w której uczestnicy modlą się nie tylko za wszystkich tych, którzy w niej spoczywają, ale także za tych, którzy są ofiarami wojen, chorób lub nieszczęśliwych wypadków.

 

Sprawdź również: pierwszy samochód na świecie | pierwszy komuter

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Kaplica Czaszek w Czermnej- Poznaj koniecznie!

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format