Krzysztof Kolumb- podstawowe informacje


krzysztof kolumb

Krzysztof Kolumb to jedna z tych postaci, bez której trudno wyobrazić sobie historię świata – to wszakże on uchodzi za odkrywcę Ameryki. Dlatego też historia jego życia i wypraw jest przedstawiana w niemal każdym programie nauczania. I trudno się temu dziwić, gdyż ten odkrywca – jak mało który – zasłużył sobie na uwagę potomnych.

Krzysztof Kolumb- Krótka biografia

Krzysztof Kolumb – włoski podróżnik i żeglarz – urodził się w 1451 roku w Genui, a zmarł w 1506 roku w Valladolid. Jako syn drobnego kupca i tkacza już od młodzieńczych lat rozpoczął pracę w domu bankowym, co wiązało się z podróżami w celach handlowych. Przez kilkanaście kolejnych lat młody Krzysztof Kolumb odwiedził wiele zakątków świata i przeżył kilka niebezpiecznych przygód (między innymi napad na jeden z konwojów).

Liczne podróże i studiowanie antycznych pism oraz map zaowocowało zainteresowaniem Kolumba podróżami do Azji. Warto tu podkreślić, iż zgodnie z ówczesną wiedzą Kolumb był przekonany, iż taka podróż zajmie zaledwie kilka dni. Historia pokazała jak bardzo się mylił.

 

Poszerz swoją wiedzę!- Odkrycie Ameryki

 

W ciągu czterech zorganizowanych przez siebie wypraw dotarł do wielu miejsc oddalonych od Europy o wiele tysięcy mil – w tym do wybrzeży Ameryki. Co warte podkreślenia – Krzysztof Kolumb odkrycie Ameryki zawdzięcza przypadkowi, gdyż był przekonany, iż dotarł do Indii. Schorowany powrócił do Hiszpanii w 1504 roku, gdzie zmarł po dwóch latach. Krzysztof Kolumb ciekawostki ze swojego życia zabrał ze sobą do grobu – do dzisiaj naukowcy spierają się, czy odkrywca zdawał sobie sprawę z tego, iż odkrył nie szlak do Indii, ale zupełnie nowy ląd.

Wyprawy Krzysztofa Kolumba

Krzysztof Kolumb zorganizował cztery wielkie wyprawy morskie, które przyniosły światu wiele nowych odkryć.

1. Pierwsza wyprawa (1492) zaowocowała odkryciem Wysp Bahama, Kuby oraz Haiti i zapoczątkowała wzmożony okres odkryć geograficznych.
2. Druga wyprawa (1493 – 1494) to odkrycie Jamajki i Małych Antyli. Kolumb powrócił do Hiszpanii w atmosferze skandalu, gdyż wielu członków załogi oskarżało go o autorytaryzm i bezwzględność. Musiało minąć kilka lat, aby Kolumb znów mógł wyruszyć na morze.
3. Trzecia wyprawa (1498 – 1500) zaowocowała dopłynięciem do kontynentalnej części Ameryki Południowej (u ujścia rzeki Orinoko) i założeniem tam pierwszego hiszpańskiego osiedla.
4. Czwarta wyprawa (1502 – 1504) miała być dowodem na istnienie drogi do Indii z pominięciem kontynentu afrykańskiego. Tego nie udało mu się zrobić, ale skutkiem wyprawy było odkrycie Ameryki Środkowej i rdzennej ludności zamieszkującej ten kontynent.

Wszystkie wyprawy Krzysztofa Kolumba – który szukał drogi do Indii – odkrywały nowe regiony, które stały się częścią Nowego Świata.

 

Krzysztof Kolumb to jeden z najbardziej znanych podróżników. Odkrycie przez niego wielu nowych lądów zapewniło mu stałe miejsce w historii.

 

Przejdź do kolejnych ciekawostek: Cytryna | Pierwszy telefon

 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
2
Angry
OMG OMG
2
OMG
Cry Cry
2
Cry
HaHa HaHa
4
HaHa
Like Like
1
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Krzysztof Kolumb- podstawowe informacje

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format