Lis – cwane i ciekawe zwierzę


lis

Leśnym “rudzielcem” jest lis, który jest drapieżnym ssakiem z rodzaju Vulpes. Na terenie Polski, Europy występuje lis pospolity, zwany również lisem lub lisem rudym. Można wyróżnić jeszcze inne gatunki, takie jak: lis polarny i lis srebrny, które zamieszkują inne tereny niż lis pospolity.

Lis- Pochodzenie i wygląd

Ssak ten pochodzi z rodziny psowatych, czyli Canidae. Dlatego też samca określa się jako psa, a samice – liszką lub lisicą. Jak wspomniano, lis pochodzi z rodzaju Vuples.

Zwierzę to jest mniejszą wersją psa, które charakteryzuje się rudym, rdzawym kolorem sierści i krótszymi nogami. Samce lisa ważą od pięciu do dziesięciu kilogramów, a mierzą 65 – 85 centymetrów. Samice średnio ważą siedem i pół kilograma, mierząc przy tym od 52 do 76 centymetrów. Żyją one nawet piętnaście lat.

Umaszczenie jest niezwykle ciekawe, ponieważ można wyróżnić:
– popiela o grzbiecie szaropopielatym z ciemniejszym spodem,
– ogniwka o kolorze rudym, który jest połączony z bielą.
– węglarza o czarnym spodzie i bokach w kolorze ciemnoszarym.

 


Najszybszy człowiek świata, czyli jak stać się legendą


Trzynaście ciekawostek na temat lisów

1. Lisy nie tworzą trwałych par, ponieważ samiec po pokryciu samicy opuszcza jej norę. W momencie, kiedy kończy się cieczka lisy łączą się w przypadkowe pary.

2. Ssak ten jest wszystkożerny, dlatego w jego jadłospisie występuje: ptakami, ssakami, płazami, rybami, owadami, larwami, owocami i padliną. Chętnie podkradną też jajko z gniazda, czy skosztują jeża. Zdarza się również, że lisy żyjące na pograniczu lasu i miasta poszukują jedzenia w ludzkich śmietnikach.

3. Lisy zwane są sanitariuszami lasu, gdyż najczęściej polują na słabe i chore zwierzęta. W ten sposób eliminują te najsłabsze jednostki, dzięki czemu gatunek nie jest osłabiany.

4. Nie budują własnych domów. Zajmują nory królicze lub borsucze, z którymi czasem dzielą lokum. Z tym, że każde z nich (lis i borsuk) musi mieć osobne wyjście z nory tak zwane okno.

5. Mają niezwykle dobry słuch, ponieważ potrafią usłyszeć pisk mysz z odległości aż stu metrów. Jest to ich jeden z atutów, które mogą wykorzystać w trakcie zdobywania pokarmu – polowania na drobne zwierzęta.

 


Najszybszy pociąg świata- jakie są jego osiągi?


 

6. W terenie poruszają się niezwykle sprawnie za sprawą wibrysów. Zlokalizowane są one na ciele lisa na łapach i pysku. To kolejny atut tego myśliwego.

7. Polując zwłaszcza na myszy i tym podobne zwierzęta bardzo chętnie skaczą. Uważa się je za skoczne ssaki, które potrafią wyskoczyć nawet na dwa metry w górę.

8. Mimo wielkiego podobieństwa do psowatych, posiadają też kocie cechy, ponieważ tak jak koty potrafią schować swoje pazury. Jako nocne zwierzęta, lisy posiadają owalne źrenice, które ułożone są pionowo.

9. Młode liski rodzą się ślepe i głuche, także nie potrafią się poruszać. Zdane są na rodziców, którzy muszą się nimi opiekować – zwłaszcza matka. Ojciec odpowiedzialny jest za zdobywanie pokarmu.

10. Jako kolejną kocią cechę można uznać wspinanie się na drzewa. Jedynym psowatym lisem, który potrafi się wspiąć jest lis wirgijniski. Zamieszkuje on Amerykę Południową.

11. Lis polarny żyje na obszarze, który mieści się tuż obok kręgu polarnego. Ze względu na terytorium, które zajmuje – jego umaszczenie jest białe, szarobiałe.

12. Lisy pospolite nie są tak spokojne jak lisy polarne, a ich usposobienie jest zdecydowanie łagodniejsze.

13. Ciekawy ze względu na swoje umaszczenie jest lis srebrny, ponieważ jego sierść jest całkowicie czarna. Nietypowa jest końcówka ogona u tego gatunku – jest ona biała. Dodatkowo ich sierść jest posrebrzana.

Lis pospolity to cwany myśliwy.

 


Skoki narciarskie naszym sportem narodowym?


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Lis – cwane i ciekawe zwierzę

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format