Olimpiada- gdzie się to wszystko zaczęło?


olimpiada showknow

Olimpiada, zwana też igrzyskami olimpijskimi, jest największą imprezą sportową, która skupia sportowców z wielu dyscyplin z całego świata. Są to na tyle prestiżowe zawody, iż dla wielu sportowców nie tylko medal, ale już samo uczestnictwo i miano olimpijczyka czy olimpijki jest znaczącym osiągnięciem. Współcześnie organizowane są naprzemiennie olimpiady letnie i zimowe w odstępie dwóch lat od siebie.

Krótka historia igrzysk olimpijskich

Nazwa “igrzyska olimpijskie” czy też określenie “olimpiada” nawiązują do miejsca, gdzie odbywały się pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie – mowa tu o greckiej Olimpii. Za datę pierwszych igrzysk uznaje się 776 rok p.n.e. To wydarzenie sportowe odbywało się regularnie co 4 lata, stąd też niegdyś określenie “olimpiada” oznaczało po prostu czteroletni okres od jednych igrzysk do drugich. Olimpiady były tak ważnym elementem cywilizacji starożytnych Greków, że z ich powodu zawieszane zostawały wojny – wprowadzano wówczas na dwa miesiące tzw. “pokój boży”.

Starożytne igrzyska olimpijskie

Starożytne igrzyska poświęcone były Zeusowi. Przez lata wprowadzane były kolejne nowe dyscypliny, jednakże nie było na nich miejsca na żadne sporty zespołowe. Udział w igrzyskach mogli brać wyłącznie mężczyźni, przy czym musieli to być jednocześnie wolni Grecy. Pewne ograniczenia dotyczyły także widowni – olimpiadę mogli oglądać jedynie wolni mężczyźni. Powodem był fakt, iż sportowcy występowali nago. Oglądanie igrzysk przez kobietę miało być karane śmiercią. Ostatnie starożytne igrzyska odbyły się w 393 r. n.e.

 


Żubr- Największym ssakiem w Polsce?


 

Nowożytne igrzyska

 

W przypadku starożytnych igrzysk olimpijskich łatwo zauważyć, iż były to właściwie letnie igrzyska, gdyż obejmowały one takie dyscypliny jak biegi, pięciobój, zapasy itp. Igrzyska nowożytne występują natomiast niejako w dwóch odsłonach – letniej i zimowej. Letnie igrzyska odbywają się co cztery lata od 1896 r., zaś zimowe od 1924 r. Jednakże w tym przypadku gospodarzami igrzysk są różne kraje, a nie jak w starożytności jedynie Grecja.

Olimpiada- Dyscypliny

Zarówno w zakres letnich jak i zimowych igrzysk olimpijskich z roku na rok wchodzą coraz to nowe dyscypliny sportu lub nowe konkurencje.
Dla każdej z takich dyscyplin musi zostać spełniony pewien warunek: musi być ona powszechnie uprawiana na 4 kontynentach w przynajmniej 75 krajach – w przypadku konkurencji męskich, a także na 3 kontynentach w przynajmniej 40 krajach dla konkurencji kobiecych.

Podczas letnich igrzysk olimpijskich o medale walczą sportowcy z takich dyscyplin jak np. pływanie, strzelectwo, szermierka, piłka nożna, judo czy też jeździectwo. Natomiast zimowa olimpiada gromadzi na trybunach fanów takich sportów jak biegi narciarskie, skoki narciarskie, łyżwiarstwo czy curling.

 

Filozofia igrzysk

 

Chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem igrzysk olimpijskich jest flaga. Składa się z pięciu niejako zazębiających się okręgów, z których każdy symbolizuje inny kontynent. Co ciekawe kolory okręgów zostały wybrane tak, aby każdy z nich występował co najmniej raz na fladze jakiegoś państwa. Flaga olimpijska ma nawiązywać jednocześnie do różnorodności, ale i jedności wszystkich ludzi niezależnie od miejsca ich pochodzenia.

Powszechnie znane jest również motto igrzysk, czyli “Szybciej, Mocniej, Wyżej”, które nawiązuje do ciągłego doskonalenia się zawodników i pokonywania swoich ograniczeń. Również zapalanie znicza olimpijskiego stanowi długoletnią tradycję nowożytnych igrzysk olimpijskich. Ogień jest zapalany w greckiej Olimpii, a następnie przenoszony w sztafecie do miasta, w którym odbywa się olimpiada. następnie podczas ceremonii otwarcia zapalany jest znicz olimpijski.

 


Kiedy odbył się pierwszy oficjalny lot samolotem?


Współcześnie igrzyska poza hymnem posiadają też oficjalną piosenkę, komponowaną specjalnie z tej okazji. Również w ramach akcji promujących igrzyska tworzone są specjalne maskotki.

Niejeden sportowiec chciałby poczuć się jak olimpijczyk i chociażby tylko zakwalifikować się na tak prestiżową imprezę sportową jaką są igrzyska olimpijskie. Natomiast zdobycie medalu na olimpiadzie wiąże się nie tylko ze zdobyciem sławy światowej klasy sportowca, ale także z dość przyzwoitą emeryturą olimpijską.

Igrzyska olimpijskie to wielka impreza sportowa nie tylko z punktu widzenia sportowców, ale również dla wiernych kibiców, którzy dopingują swoich ulubieńców. Także kraj, który organizuje igrzyska ma okazję do pokazania się z jak najlepszej strony, nie tylko pod względem infrastruktury olimpijskiej, ale także pod względem sportowej atmosfery.

 

Słońce- Najważniejsze źródło energii?

 


Ciekawostki- Poznaj Nieznane


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Olimpiada- gdzie się to wszystko zaczęło?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format