Pierwszy lot samolotem- początek ery lotnictwa


pierwszy lot samolotem showknow

Latanie było od zawsze marzeniem ludzi. Podpatrując ptaki w locie próbowano skonstruować latające machiny, które jednak były zdolne w niewielkim stopniu oderwać się od ziemi. Dopiero w 1903 roku w warsztatach braci Orville`a i Wilbura Wright powstał pierwszy samolot z prawdziwego zdarzenia, który był napędzany silnikiem spalinowym. Samolot o nazwie Wright Flyer nie tylko wzniósł się w powietrze, ale pokonał w powietrzu rekordową do tej pory odległość trzydziestu siedmiu metrów. To wydarzenie można uznać za pierwszy lot samolotem oraz za początek współczesnej ery lotnictwa.

 

Kim byli bracia Wright i czym się zajmowali?

 

Bracia Wright byli amerykańskimi pionierami w dziedzinie wynalazczości i konstruktorami maszyn latających. Ich pasja oraz postępy, które uczynili w tej dziedzinie plasują ich na pozycji twórców pierwszego udanego, zdolnego do latania samolotu. Jednak bracia Wright pokonali długą i trudną drogę, zanim udało się im opatentować swój sposób sterowania maszynami latającymi, co miało zasadnicze znaczenie dla możliwości pokonywania założonej trasy w powietrzu. Konstruktorzy zanim zajęli się budową samolotu, prowadzili warsztat rowerowy, a jednocześnie zaczęli budować szybowce. Jednak stworzenie maszyny latającej, cięższej od powietrza było dla nich celem, do którego uparcie dążyli. Wreszcie w 1903 roku udało się im ziścić swoje marzenie, tym bardziej, że konstruktorem pierwszego silnika spalinowego, który spełniał parametry silnika samolotowego był ich pracownik Charlie Taylor. Aby warunki do pierwszego przelotu były optymalne bracia Wright przeprowadzili się z Ohio, gdzie prowadzili swoją działalność do Karoliny Północnej, która charakteryzuje się klimatem z silnymi wiatrami.

 

Księżyc- Jak wpływa na człowieka?

 

Jak wyglądał pierwszy lot samolotem i kiedy się odbył?

 

Jak większość wielkich wynalazków, a do takich należy samolot, nie powstałoby, gdyby ich konstruktorzy nie dążyli uparcie, mimo wielu niepowodzeń do zamierzonego celu. Zanim odbył się z powodzeniem pierwszy lot samolotem, podejmowano próby, które mogłyby zniechęcić niejedną osobę do kontynuowania eksperymentów. Przed pierwszymi próbami lotów samolotem napędzanym silnikiem bracia Wright przez wiele lat latali szybowcami i doskonale znali zasady aerodynamiki w praktyce. Ta wiedza pozwoliła Wilburowi na opanowanie nie do końca sterownego samolotu. Data 14 grudnia 1903 roku jest przełomowa w lotnictwie, ponieważ została tego dnia przeprowadzona pierwsza udana próba przelotu na odległość trzydziestu sześciu metrów. Wprawdzie zakończyła się ona lekkim uszkodzeniem samolotu, ale następne loty były coraz dłuższe. Za pierwszy oficjalnie uznany lot samolotem uznaje się próbę z 17 grudnia o długości 279 metrów.

 

Dlaczego właśnie Orville i Wilbur Wright osiągnęli sukces?

 

Przed amerykańskimi prekursorami lotnictwa wielu utalentowanych konstruktorów próbowało zmierzyć się z maszynami latającymi o ciężarze większym od powietrza. Jednak ogromna wiedza braci na tematy techniczne związane z aerodynamiką w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami sterowania szybowcami dała kompletne kompetencje do osiągnięcia sukcesu, jakim był pierwszy samolot zdolny do wzbicia się w powietrze oraz pokonania trasy w powietrzu. Kluczem do zwycięstwa nad oporną materią była dogłębna analiza powstawania siły nośnej, rozwiązania skutecznych sposobów sterowania samolotem, a także użycie silnika o stosunkowo małej wadze oraz stabilnej pracy.

Poznaj najstarsze drzewo w Polsce!

 

Bracia Wright pokazują światu swoje osiągnięcie

 

W następnych latach bracia kontynuowali udoskonalanie swojego samolotu. Pierwszy samolot dokonywał startu ze wzniesień, a później za pomocą specjalnej katapulty. 14 maja 1908 roku Wrightowie zabrali na pokład samolotu pierwszego pasażera podczas lotu pokazowego w Europie. We wrześniu tego roku doszło do katastrofy, w której Wright został ranny, a śmierć poniósł pasażer, którym był amerykański oficer Selfridge, stając się pierwszą w historii ofiarą wypadku lotniczego. Pierwszą kobietą, pasażerem samolotu była Edith Berg, a w 1909 roku Wilbur okrążył Statuę Wolności w Nowym Jorku. W tym samym roku bracia podpisali pierwszy kontrakt na dostawę samolotów dla armii USA.

 

Żubr- największy ssak w Polsce

 


Ciekawostki- Poznaj Nieznane


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Pierwszy lot samolotem- początek ery lotnictwa

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format