Sen – wciąż tajemniczy element naszej codzienności


sen showknow

Sen to niezwykle tajemnicza część naszego istnienia. Do końca nie wiadomo skąd właściwie się biorą, dlaczego są takie, a nie inne. Jednak warto mieć świadomość, że na sen poświęcamy 1/3 naszego życia, a marzenia senne są istotną jego częścią. Trudno jednak kłócić się z tym, iż odpowiednia ilość snu jest nam niezbędna, byśmy mogli dobrze funkcjonować i mieć energię do działania.

Czym jest sen?

Sen można określić jako przeciwieństwo stanu czuwania – wtedy to zniesiona zostaje świadomość, a ciało pozostaje w bezruchu. Sprowadza się to m.in. do tego, że nie rejestrujemy żadnych bodźców pochodzących z otoczenia i nie jesteśmy w stanie świadomie wpływać na nasze zachowanie. Pozostawanie naszego ciała w bezruchu jest szczególnie istotne, kiedy pojawiają się marzenia senne – zapobiega to wykonywaniu przez śniącego jakichkolwiek czynności, kiedy śni mu się, że się porusza.

Sen składa się z dwóch podstawowych stadiów, czyli faz NREM i REM. Pierwsza z nich – NREM (skrót od: non-rapid eye movement) – określana jest tak ze względu na brak ruchu gałek ocznych w trakcie jej trwania. Można podzielić ją jeszcze na 3 etapy, które wyróżnia się ze względu na występowanie różnej długości fal mózgowych u osób śpiących. Jest to faza, podczas której sny nie występują. Trwa od 80 do 100 minut.

 


Aktualnie najszybszy pociąg świata to..


 

Skoro jednak interesują nas sny, to skupić powinniśmy się na fazie REM. Jej nazwa to skrót od angielskiego: rapid eye movement. W fazie tej występują ruchy gałek ocznych, zaś całe ciało jest w stanie rozluźnienia tak. Tutaj właśnie pojawiają się sny. Faza ta trwa około 15 minut, jednak w ciągu nocy wydłuża się ona nawet do 40 minut. Jak to możliwe?

Przez całą noc dorosły człowiek przesypia 4 lub 5 cykli, w których fazy NREM i REM następują po sobie w tej właśnie kolejności, a każda kolejna faza REM jest nieco dłuższa. Z tego też wynika, że mamy z reguły kilka różnych snów w ciągu całej nocy. Najczęściej natomiast pamiętamy te, które przyśniły się nam nad ranem, czyli w ostatniej przed przebudzeniem fazie REM.

 

Ale mi się nic nie śni

 

Jest to stwierdzenie, które zdarzyło się słyszeć chyba każdemu. Niestety nic bardziej mylnego – śnimy praktycznie zawsze (oczywiście w fazie REM). Skąd zatem przekonanie, że ktoś nie ma snów? Odpowiedź jest bardzo prosta – dana osoba po prostu nie pamięta swoich snów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że większość ludzi i tak pamięta jedynie urywki marzeń sennych, najczęściej z ostatniej fazy REM.

Istnieje też pewne przekonanie czy też przesąd, że aby zapomnieć jakiś sen, należy od razu po przebudzeniu spojrzeć w okno. Trudno zweryfikować to stwierdzenie, jednak nie ulega wątpliwości, że im więcej czasu minęło od przebudzenia, tym większa część snu zaciera się w naszej pamięci tak, że po jakimś czasie właściwie nie pamiętamy, co nam się śniło.

 


Skoki Narciarskie naszym sportem narodowym?


 

Do czego sen jest nam potrzebny?

 

Oczywistością wydaje się fakt, że podczas snu nasze ciało może odpocząć, jednakże w jego trakcie następuje regulacja hormonów, spada temperatura ciała. Ponadto mózg przetwarza zebrane przez cały dzień informacje – niewykluczone, że część snów jest niejako efektem ubocznym tego procesu.

 

Świadomy sen – czy to możliwe?

 

Mimo tego, że co do zasady sen jest stanem, w którym pozostajemy nieświadomi istnieje możliwość wystąpienia tzw. świadomego snu. Sen ten zwany też lucid dream, może być efektem świadomych starań, ale może też wystąpić samoistnie – dzieje się to, kiedy nagle w trakcie snu zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy. Od tego momentu możemy wpływać na wydarzenia, które rozegrają się w naszym śnie. Świadomego snu można się nauczyć – niektórzy wykorzystują go jako formę rozrywki, inni starają się dzięki niemu zwalczyć koszmary.

Sen nie do końca przewidywalny

Pomimo określonego mechanizmu, który rządzi naszym snem, pojawiają się również pewne zaburzenia i anomalie. Wśród nich najpopularniejszy jest chyba somnambulizm, czyli lunatykowanie. Osoba śpiąca porusza się wtedy np. po mieszkaniu i wykonuje czynności, które towarzyszą jej codziennej rutynie – ważne jest tutaj by nie budzić takiej osoby, ale delikatnie odprowadzić ją do łóżka.

Podobnie zdarza się też mówienie przez sen czy zgrzytanie zębami. Niektóre osoby mówią też o doświadczeniu tzw. paraliżu sennego. Jest to sytuacja, gdy po przebudzeniu nie mogą one się ruszyć – otwierają oczy, widzą wszystko dookoła, ale nie mogą wykonać najmniejszego ruchu. Często pojawia się też uczucie jakby przygniecenia. Jest to przypadłość, w wyniku której budzi się nasz umysł, ale ciało pozostaje ciągle jeszcze we śnie – w nocy paraliż ten był jak najbardziej pożądany, byśmy nie zrobili sobie krzywdy. W takiej sytuacji należy po prostu zaczekać, aż paraliż ustąpi samoistnie. Osoby go doświadczające mogą być przerażone, jednak należy postarać się zachować spokój i po prostu poczekać.

 


Lis- Cwany i ciekawy


 

Sny są niezwykle tajemniczym aspektem naszego życia. Wiele osób – jak chociażby sam Zygmunt Freud – sądzi, że są one związane z nieświadomą częścią naszego umysłu i mogą dawać nam pewne wskazówki. Pewne jest jednak to, że dla naszego zdrowia istotna jest dobra jakość snu i powinniśmy o nią zadbać.

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
0
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
0
WTF

Sen – wciąż tajemniczy element naszej codzienności

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format