Wenus – tak bliska, a tak inna- planeta ciekawostek


wenus showknow

Gwiazda wieczorna, Gwiazda poranna, Jutrzenka – tak od wieków nasi przodkowie nazywali Wenus – planetę znajdującą się najbliżej Ziemi i będącą najbardziej podobną pod względem wielkości. Od wieków budziła ona ciekawość naukowców oraz marzenia eksploratorów. Czy jednak wiemy już wszystko na temat naszego bliskiego sąsiada?

Planeta ta została nazwana na cześć rzymskiej bogini miłości – w końcu zakochani najczęściej spotykali się własnie wieczorami lub nad ranem a wtedy planetę tę najlepiej widać na nieboskłonie. W swojej historii bywała też nazywana gwiazdą pasterzy – podczas wypasu owiec na pastwiskach była najlepszym punktem orientacyjnym, który informował o wschodzie Słońca. Jest to jedyna planeta w naszym Układzie Słonecznym, która obraca się wokół Słońca odwrotnie niż wszystkie inne.

Wenus planeta ciekawostek.

Gdy spojrzymy na Układ Słoneczny, naszą uwagę przyciągną druga i trzecia planeta od słońca. Są one zbliżone do siebie rozmiarami. Skoro na Ziemi istnieje życie, to czy jest możliwe również na Wenus?

Wenusjański rok trwa około 224 dób ziemskich – jest więc krótszy o 1/3. Jednak to, co jest ciekawsze to fakt, że wenusjańska doba to 243 doby ziemskie. Czyli – planeta Wenus ma dzień dłuższy od roku. Wydaje się to tematem ciężkim do przeskoczenia jeśli myślimy o kolonizacji, chociaż ludzkość jest w stanie się przystosować do dnia i nocy polarnej na biegunach, więc i tutaj pewnie dalibyśmy radę.

 


Czy słońce to najważniejsze źródło energii?


Na drugiej planecie od Słońca jest atmosfera. Jest ona jednak 93 razy gęstsza niż ziemska, oraz składa się głównie z dwutlenku węgla i niewielkiej ilości azotu. Ciśnienie przy powierzchni jest porównywalne z ciśnieniem w ziemskich oceanach na głębokości około 1 kilometra. Chmury dwutlenku siarki w atmosferze generują największy w Układzie Słonecznym efekt cieplarniany – temperatura przy powierzchni osiąga nawet 460 °C. Badacze podejrzewają, że na Wenus była kiedyś woda, jednak na skutek efektu cieplarnianego całkowicie wyparowała, a wodór został porwany z atmosfery przez wiatr słoneczny. Na Wenus występują również pioruny, obserwacja ta została potwierdzona przez europejską sondę Venus Express w 2006 roku.


Olimpiada- Gdzie to się wszystko zaczęło?


Badania planety Wenus

Planeta Wenus ciekawiła naukowców już od starożytności. Wielu jednak sądziło że gwiazda poranna i gwiazda wieczorna to dwa różne obiekty. Pierwsza osoba, która opisała je jako jedno ciało niebieskie był Pitagoras w VI w p.n.e.

W 1032 perski astrolog Awicenna zaobserwował przejście Wenus przez tarczę Słońca, co dowodziło, że jest ona bliżej naszej gwiazdy niż Ziemia.

W 1761 Michaił Łomonosow podczas obserwacji teleskopowych odkrył atmosferę na planecie.
Ze względu na gęstość chmur, dalsze badania były niemożliwe aż do czasu misji kosmicznych, które nastąpiły dopiero w czasie zimnej wojny.

Zarówno Stany Zjednoczone jak i Związek Radziecki chciały mieć własne dane dotyczące najbliższej nam planety. Podczas zimnej wojny było prowadzonych kilka programów – radziecki Wenera i Wega oraz amerykański Mariner i Pioneer Venus. Programy te spowodowały wysłanie kilkunastu sond, które dostarczyły olbrzymiej ilości informacji na temat składu atmosfery i wyglądu powierzchni. Współcześnie NASA prowadzi program New Frontiers, w ramch którego na planetę ma zostać wysłany łazik VISE.

Europejska Agencja Kosmiczna od 2005 roku prowadziła program Venus Express. Również Japońska Agencja Kosmiczna wysyła obecnie swoje sondy na Wenus w ramach misji Akatsuki.

Czy zatem zamieszkamy na Wenus?

Przy obecnym poziome techniki kolonizacja nie jest możliwa. Jednak, rozważa się koncepcję budowania latających nad powierzchnią miast. Atmosfera na wysokości 50 kilometrów ma ciśnienie zbliżone do ziemskiego, co pozwoliłoby na wprowadzenie tam tlenu, który jako lżejszy od dwutlenku węgla unosiłby się nad pierwotną atmosferą planety. Aerostaty, czyli balony lżejsze od powietrza pełniłyby funkcję punktów badawczych i fundamentów pod osiedla. Na to jednak trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Zobacz: Największy stadion świata – Stadion w Korei Północnej

 


Ciekawostki ze Świata- Zaznaj Wiedzy!


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
0
HaHa
Like Like
1
Like
Love Love
0
Love
WTF WTF
1
WTF

Wenus – tak bliska, a tak inna- planeta ciekawostek

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format