Żubr-Największy ssak w Polsce- historia i ciekawostki


zubr showknow.pl

Żubr to największy ssak w Polsce i Europie – nie dziwi zatem fakt, iż jest nazywany królem puszczy. Jednak to ogromne i niezwykle majestatyczne zwierzę nie miało łatwej historii. Gdyby nie zaangażowanie naukowców i miłośników gatunku, to dzisiaj byłby obecny jedynie na kartach historii. Tak się jednak nie stało. Najbliższy krewniak amerykańskiego bizona został odtworzony i dzisiaj charakteryzuje się całkiem pokaźną populacją. Jaka jest jego historia i co należy o nim wiedzieć? Oto kilka informacji.

 

Żubr- Historia

Historia żubrów jest ściśle powiązana z kontynentem europejskim, w którego lasach na przestrzeni wieków można było spotkać trzy gatunki – żubra nizinnego, kaukaskiego i karpackiego. Jednak systematyczne karczowanie lasów i zamienianie ich w tereny uprawne sprawiło, iż ich populacja z roku na rok malała. W Europie Zachodniej żubry przetrwały zaledwie do XVIII wieku (najdłużej w Saksonii). Potem w warunkach naturalnych można było je spotkać jedynie w Puszczy Białowieskiej (gdzie były objęte ochroną królewską) i na Kaukazie (gdzie ochronę zapewniała im niedostępność terenów). Jednak taki stan rzeczy też nie potrwał długo, gdyż I wojna światowa przyniosła zagładę żubrów białowieskich, a żubry kaukaskie zostały ostatecznie wytępione około 1927 roku. I na tym ich historia zapewne by się skończyła, gdyby nie powstałe w 1923 roku Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra, którego podstawowym celem stało się odtworzenie gatunku.

 

Kim jest najgrubszy człowiek świata?

 

Żubry w Polsce

Żubry w Polsce żyły na wolności do 1919 roku, kiedy to w Puszczy Białowieskiej padł ostatni przedstawiciel tego gatunku. Na szczęście w wieku XIX żubry białowieskie były wysyłane do europejskich ogrodów zoologicznych – dzięki czemu ich potomkowie mogli rozpocząć restytucję gatunku. Rozpoczęto ją w 1929 roku, kiedy to do Puszczy Białowieskiej przywieziono pierwsze osobniki i umieszczono je w specjalnie stworzonym rezerwacie. Hodowla przyniosła tak dobre rezultaty, iż po zakończeniu II wojny światowej postanowiono przejść do kolejnego etapu – czyli tworzenia populacji żyjących na wolności. Działania te bardzo się opłaciły. Populacja żubrów rozwijała się bardzo dynamicznie – w latach 70-tych XX wieku było już ponad 200 osobników. Dzisiaj jest ich ponad 1300. Co warte podkreślenia – białowieska populacja żubrów dała początek wielu europejskim populacjom tego gatunku.

Księżyc- o tym nie wiedziałeś

 

Ciekawostki o żubrach

Żubr to jedno z najciekawszych zwierząt zamieszkujących polskie tereny. Nie tylko posiada niezwykłą historię, ale także charakteryzuje się pewnymi cechami, które czynią z niego jedno z najbardziej interesujących zwierząt. Wśród cech żubra, o których nie każdy wie można wymienić:
– waga dorosłego samca może przekroczyć nawet 1000 kilogramów,
– samiec i samica posiadają rogi, których nie zrzucają (bez względu na porę roku),
– żubr potrafi biec z prędkością 40 kilometrów na godzinę,
– zagrożone żubry atakują z prędkością biegnącego psa,
– żubr to zwierzę bardzo silnie odczuwające stres (znana jest historia zwierzęcia, któremu pękło serce),
– samiec żubra robi się niebezpieczny dopiero po ukończeniu piątego roku życia,
– zwierzę nie może leżeć na plecach.
I co najważniejsze – aż 25% światowej populacji żubrów zamieszkuje tereny Polski.

 

Żubr to zwierzę niezwykłe. Pomimo skazania na wyginięcie udało się go uratować i dzisiaj jego populacja stale wzrasta. To król polskiej przyrody, który obok orła i bociana jest naszym symbolem narodowym.

Najstarsze drzewo w Polsce – poznaj tą historię

 


Ciekawostki- ShowKnow.pl


 

Jaka jest Twoja reakcja?

Angry Angry
0
Angry
OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
HaHa HaHa
1
HaHa
Like Like
3
Like
Love Love
1
Love
WTF WTF
0
WTF

Żubr-Największy ssak w Polsce- historia i ciekawostki

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format